33.4k views
2 votes
Five pounds of candy that is 20% chocolate is combined with a candy that is 40% chocolate. How many pounds of the candy that is 40% chocolate should be used to get a candy that is 25% chocolate?

User Dobby
by
7.5k points

1 Answer

1 vote

Answer:

5/3 pounds

Explanation:

Five pounds of candy that is 20% chocolate is combined with a candy that is 40% chocolate

Let x be the pounds of candy that is added with 40% of chocolate

5 pounds that is 20%. 20% = 0.2

x pounds that is 40%. 40% = 0.4

mixture is x+5 pounds that is 25%. 25%= 0.25


0.2(5)+0.4x=0.25(x+5)


1+0.4x=0.25x+1.25

Subtract .25x from both sides


1+0.15x=+1.25

Subtract 1 from both sides


0.15x=0.25

divide both sides byu 0.15

x=5/3 pounds

User Imochoa
by
6.9k points