67.1k views
2 votes
An insulated beaker with negligible mass contains liquid water with a mass of 0.270 kg and a temperature of 82.5 ∘C . How much ice at a temperature of -22.3 C must be dropped into the water so that the final temperature of the system will be 34.0 C?

User ShouravBR
by
6.6k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Step-by-step explanation:

Given

mass of water
m_1=0.27\ kg

Temperature of water
T_(wi)=82.5^(\circ)C

Initial Temperature of ice
=-22.3^(\circ)C

Final temperature of system
T=34^(\circ)C

specific heat of water
c=4.18\ kJ/kg-K

specific heat of ice
c_i=2.108\ kJ/kg-K

Latent heat of ice
L=336\ kJ/kg

Heat loss by Water is equal to heat gained by ice

Heat loss by water
Q_1=m_w* c* \Delta T


Q_1=0.27* 4.18* (82.5-34)=54.7371\ kJ

Heat gained by ice
Q_1=x* c_i(0-(-22.3))+x* L+x* c* (T-0)


Q_2=x* 2.108* (22.3)+x* 336+x* 4.18* 34


Q_2=525.1284x\ kJ


Q_1=Q_2


x=(54.73)/(525.1284)


x=0.104\ kg

User Jacob Saylor
by
7.5k points