Answer:
Y= {0, 0, 0, 0, 1, 2, 2, 3, 4, 4, 6, 8}
P (Y < 1) = 0.25 = 25%
Explanation:
The possible outcomes for the number of heads are 0, 1 or 2, while the possible outcomes for the dice roll are 1, 2, 3 or 4. The sample space for Y is:
0 x 1 =0; 0 x 2 = 0; 0 x 3=0; 0 x 4 =0;
1 x 1 =1; 1 x 2 = 2; 1 x 3=3; 1 x 4 =4;
2 x 1 =2; 2 x 2 = 4; 2 x 3=6; 2 x 4 =8;
Y= {0, 0, 0, 0, 1, 2, 2, 3, 4, 4, 6, 8}
For Y < 1, the number of heads must be zero, the probability of getting zero heads on two tosses is:
