55.4k views
4 votes
A bakery offers a sale price of $2.95 for 3 muffins. What is the price per dozen?

User Tun
by
5.6k points

2 Answers

4 votes

Answer:

the price for a dozen is 12.00

Explanation:

User Tivd
by
5.2k points
3 votes

Answer: the price per dozen is 11.8

Explanation:

-you have $2.95 for three muffins

-a dozen = 12

- if you add 2.95 +2.95 +2.95 +2.95 (because 3 muffins are worth $2.95 and it 3 times 4 is equal to 12 for the dozen) you get 11.8

User DarkUrse
by
4.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.