55.4k views
4 votes
A bakery offers a sale price of $2.95 for 3 muffins. What is the price per dozen?

User Tun
by
5.0k points

2 Answers

4 votes

Answer:

the price for a dozen is 12.00

Explanation:

User Tivd
by
4.9k points
3 votes

Answer: the price per dozen is 11.8

Explanation:

-you have $2.95 for three muffins

-a dozen = 12

- if you add 2.95 +2.95 +2.95 +2.95 (because 3 muffins are worth $2.95 and it 3 times 4 is equal to 12 for the dozen) you get 11.8

User DarkUrse
by
4.4k points