216k views
0 votes
A bakery offers a sale price of $2.50 for 3 muffins. What is the price per dozen?

User Tletle
by
6.6k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$10.0

Explanation:

We are given;

  • Sale price for 3 muffins is $2.50

We are required to determine the price per dozen;

  • We need to know that a dozen contain 12 items

Therefore;

  • A dozen of muffins has 12 muffins

Thus;

3 muffins = $2.50

12 muffins = (12 ÷ 3) × $2.5

= 4 × $2.50

= $10.0

The Price of a dozen is thus $10.0

User Cardern
by
6.2k points