Answer : The mass of
produced form the combustion is, 16.43 kg
Explanation :
Density : It is defined as the mass contained per unit volume.
Formula used for density :

First we have to calculate the mass of octane.
Given :
Density of octane = 0.703 g/mL
Volume = 2.00 gallons = 7570 mL
conversion used : 1 gallon = 3785 mL
Now put all the given values in the above formula, we get:


Now we have to calculate the moles of octane.

Molar mass of octane = 114 g/mole

Now we have to calculate the moles of
.
The balanced chemical combustion reaction of octane will be:

From the balanced chemical reaction we conclude that:
As, 2 moles of
react to give 16 moles of

So, 46.68 moles of
react to give
moles of

Now we have to calculate the mass of
.

Molar mass of
= 44 g/mol

Thus, the mass of
produced form the combustion is, 16.43 kg