196k views
3 votes
Arthur paid $0.84 for 0.25 pound of PATATO salad. how much does one pound cost?

1 Answer

3 votes

Answer:

$3.36

Explanation:

What is the unit cost of POTATO salad, if 0.25 lb costs $0.84?

$0.84

---------- = $3.36

0.25 lb

User Aminoff
by
5.3k points