Answer:
Cash sales = $233,200 × (100 ÷ 106)
= $220,000
Credit sales = $153,700 × (100 ÷ 106)
= $145,000
Sales tax revenue = ($220,000 + $145,000) × 6%
= $21,900
Therefore, the Journal is as follows:
Sales tax revenue A/c Dr. $21,900
To sales tax payable $21,900
(To record the sales tax payable)