Answer:
The number of moles =

The number of molecules =

Step-by-step explanation:
Volume of the sphere is given by :

here, r = radius of the sphere


Radius = 3 mm
r = 3 mm
1 mm = 0.01 dm (1 millimeter = 0.001 decimeter)
3 mm = 3 x 0.01 dm = 0.03 dm
r = 0.03 dm
("volume must be in dm^3 , this is the reason radius is changed into dm"
"this is done because 1 dm^3 = 1 liter and concentration is always measured in liters")



(1 L = 1 dm3)
Now, concentration "C"=
The concentration is given by the formula :

This is also written as,

moles
One mole of the substance contain "Na"(= Avogadro number of molecules)
So, "n" mole of substance contain =( n x Na )

Molecules =

molecules