Answer:
15.0 m/s
Step-by-step explanation:
Take the down direction to be positive.
Given:
Δy = 11.5 m
v₀ = 0 m/s
a = 9.8 m/s²
Find: v
v² = v₀² + 2aΔy
v² = (0 m/s)² + 2 (9.8 m/s²) (11.5 m)
v = 15.0 m/s
7.8m questions
10.5m answers