Answer:
62.64 RPM.
Step-by-step explanation:
Given that
m= 4.6 g
r= 19 cm
μs = 0.820
μk = 0.440.
The angular speed of the turntable = ω rad/s
Condition just before the slipping starts
The maximum value of the static friction force =Centripetal force


Therefore the speed in RPM will be 62.64 RPM.