Answer:
Acceleration is :
a = 2.89 m/s2
Step-by-step explanation:
Acceleration : It is the change in the velocity of the object per unit time.
The object starts from the rest , so the initial velocity of the object is zero.
Initial velocity , u = 0
Final velocity = 100 km/h
Change the velocity to m/s because[ time unit is in second(9.60 s)]
1 km = 1000 m
1 hour = 60 x 60 sec = 3600 sec




v = 27.78 m/s
u = 0 m/s
time = 9.60 s
The acceleration"a" is calculated using :



