Answer: A grocer wants to make a 10-pound mixture of peanuts and cashews that he can sell for $4.75 per pound. If peanuts cost $4.00 per pound and cashews cost $6.50 per pound, how many pounds of cashews should he use?
a 3
b 4
c 6
d 7
Explanation:
3lbs of Cashews