131k views
4 votes
During studies of the reaction below,

2 N2H4(l) + N2O4(l) ? 3 N2(g) + 4 H2O(g)
a chemical engineer measured a less-than-expected yield of N2 and discovered that the following side reaction occurs.
N2H4(l) + 2 N2O4(l) ? 6 NO(g) + 2 H2O(g)
In one experiment, 11.5 g of NO formed when 102.1 g of each reactant was used.
What is the highest percent yield of N2 that can be expected?

1 Answer

3 votes

Answer: The percent yield of the nitrogen gas is 11.53 %.

Step-by-step explanation:

To calculate the number of moles, we use the equation:


\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}} .....(1)

  • For NO:

Given mass of NO = 11.5 g

Molar mass of NO = 30 g/mol

Putting values in equation 1, we get:


\text{Moles of NO}=(11.5g)/(30g/mol)=0.383mol

  • For
    N_2O_4 :

Given mass of
N_2O_4 = 102.1 g

Molar mass of
N_2O_4 = 92 g/mol

Putting values in equation 1, we get:


\text{Moles of }N_2O_4=(102.1g)/(92g/mol)=1.11mol

For the given chemical reactions:


2N_2H_4(l)+N_2O_4(l)\rightarrow 3N_2(g)+4H_2O(g) ......(2)


N_2H_4(l)+2N_2O_4(l)\rightarrow 6NO(g)+2H_2O(g) .......(3)

  • Calculating the experimental yield of nitrogen gas:

By Stoichiometry of the reaction 3:

6 moles of NO is produced from 2 moles of
N_2O_4

So, 0.383 moles of NO will be produced from =
(2)/(6)* 0.383=0.128mol of
N_2O_4

By Stoichiometry of the reaction 2:

1 mole of
N_2O_4 produces 3 moles of nitrogen gas

So, 0.128 moles of
N_2O_4 will produce =
(3)/(1)* 0.128=0.384mol of nitrogen gas

Now, calculating the experimental yield of nitrogen gas by using equation 1, we get:

Moles of nitrogen gas = 0.384 moles

Molar mass of nitrogen gas = 28 g/mol

Putting values in equation 1, we get:


0.384mol=\frac{\text{Mass of nitrogen gas}}{28g/mol}\\\\\text{Mass of nitrogen gas}=(0.384mol* 28g/mol)=10.75g

  • Calculating the theoretical yield of nitrogen gas:

By Stoichiometry of the reaction 2:

1 mole of
N_2O_4 produces 3 moles of nitrogen gas

So, 1.11 moles of
N_2O_4 will produce =
(3)/(1)* 1.11=3.33mol of nitrogen gas

Now, calculating the theoretical yield of nitrogen gas by using equation 1, we get:

Moles of nitrogen gas = 3.33 moles

Molar mass of nitrogen gas = 28 g/mol

Putting values in equation 1, we get:


3.33mol=\frac{\text{Mass of nitrogen gas}}{28g/mol}\\\\\text{Mass of nitrogen gas}=(3.33mol* 28g/mol)=93.24g

  • To calculate the percentage yield of nitrogen gas, we use the equation:


\%\text{ yield}=\frac{\text{Experimental yield}}{\text{Theoretical yield}}* 100

Experimental yield of nitrogen gas = 10.75 g

Theoretical yield of nitrogen gas = 93.24 g

Putting values in above equation, we get:


\%\text{ yield of nitrogen gas}=(10.75g)/(93.24g)* 100\\\\\% \text{yield of nitrogen gas}=11.53\%

Hence, the percent yield of the nitrogen gas is 11.53 %.

User Marcos Lima
by
6.4k points