menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Determine each unit price to the nearest cent. Which deal gives the lowest unit price. Show your thinking. Bakery Deals - 12 muffins for $25 -24 muffins for $46 -50 muffins for $94
asked
Nov 15, 2023
226k
views
24
votes
Determine each unit price to the nearest cent. Which deal gives the lowest unit price. Show your thinking.
Bakery Deals
- 12 muffins for $25
-24 muffins for $46
-50 muffins for $94
Mathematics
middle-school
Dinesh T A
asked
by
Dinesh T A
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
You would do 12 divided by 25 which equals 0.48 and keep on doing that the next one is 0.52 and last is 0.53 meaning the best is the 12 muffins
Georges Farah
answered
Nov 20, 2023
by
Georges Farah
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 20, 2022
184k
views
A sign in a bakery gives these options: 12 muffins for $25 24 muffins for $46 50 muffins for $94 Find each unit price to the nearest cent. Option 1: $ Option 2: $ Option 3: $
Antwan
asked
Dec 20, 2022
by
Antwan
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
184k
views
asked
Jul 12, 2022
47.1k
views
DUE TODAY A sign in a bakery gives these options: 12 muffins for $25 24 muffins for $46 50 muffins for $94 Find each unit price to the nearest cent 12 muffins for $25 - per muffin 24 muffins for $46 -
Oliverbarnes
asked
Jul 12, 2022
by
Oliverbarnes
8.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
24
votes
47.1k
views
asked
Sep 6, 2023
90.3k
views
6. A sign in a bakery gives these options: o 12 muffins for $25 o 24 muffins for $46 o 50 muffins for $94 a. Find each unit price to the nearest cent, and show your reasoning.
Sam Tubb
asked
Sep 6, 2023
by
Sam Tubb
8.0k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
90.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org