Answer:
Greatest unit rate/cost is $0.40/apple.
Explanation:
Find the unit rate in both cases.
12 apples for $4 => $4/12 = $0.33/apple
21 apples for $8 => $8/21 = $0.38/apple
35 for $14 => $0.40/apple
45 for $16 => $0.36/apple
Having done this, we quickly see that the highest price is $0.40/apple (the 3rd case).