94.1k views
3 votes
Decide which unit rate is greatest and explain why using complete sentences.

• 12 apples for $4
• 21 apples for $8
• 35 apples for $14
. 45 apples for $16

2 Answers

1 vote

Answer:

Greatest unit rate/cost is $0.40/apple.

Explanation:

Find the unit rate in both cases.

12 apples for $4 => $4/12 = $0.33/apple

21 apples for $8 => $8/21 = $0.38/apple

35 for $14 => $0.40/apple

45 for $16 => $0.36/apple

Having done this, we quickly see that the highest price is $0.40/apple (the 3rd case).

User Rohanagarwal
by
8.0k points
3 votes

Answer:

Explanation:

1) 12 apples for $4

Cost of 1 apple = 4/12 = $ 0.33

2) 21 apples for $8

Cost of 1 apple = 8/21 = $ 0.38

3)35 apples for $14

Cost of 1 apple = 14/35 = $ 0.4

4) 45 apples for $16

Cost of 1 apple = 16/45 = $ 0.36

unit rate is greatest for 35 apples for $14

User Markus Jevring
by
7.3k points