53.6k views
3 votes
Here are some prices customers paid for different items at a farmer’s market. Find the cost for 1 pound of each item.

$5 for 4 pounds of apples =_____ $ per pound
$3.50 for 1/2 pound of cheese =______ $ per pound
$8.25 for 11/2 pounds of coffee beans =______ $ per pound
$6.75 for 3/4 pounds of fudge =_____ $ per pound
$5.50 for a 61/4 pound pumpkin =____ $ per pound

User Tinesha
by
4.9k points

2 Answers

3 votes

Answer:

1 pound of apples 1.25

1 pound of cheese 7

1 pound of coffee beans 5.5

1 pound of fudge 9

1 pound of pumpkin 0.88

Explanation:

User Bob Tway
by
4.5k points
7 votes

Answer:

  • 1 pounds of apples
    =
    \1·25
  • 1 pounds of cheese
    =
    \7
  • 1 pounds of coffee beans
    =
    \5·5
  • 1 pounds of fudge
    =
    \9
  • 1 pounds of pumpkin
    =
    \0·88

Explanation:

Unit Rate is the ratio between two different quantities with different units

The ratio of cost per items is


=
(dollars)/(pounds)

4 pounds of apples
= \5

4 pounds
= \5

Divided 4 both the side

1 pounds of apples
=
\1·25


(1)/(2) pounds of cheese
= \3·50


(1)/(2) pounds
= \3·50

Divided
(1)/(2) both the side

1 pounds of cheese
=
\7


(3)/(2) pounds of coffe beans
= \8·25


(3)/(2) pounds
= \8·25

Divided
(3)/(2) both the side

1 pounds of coffee beans
=
\5·5


(3)/(4) pounds of fudge
= \6·75


(3)/(4) pounds
= \6·75

Divided
(3)/(4) both the side

1 pounds of fudge
=
\9


(25)/(4) pounds of pumpkin is
= \5·50


(25)/(4) pounds
= \5·50

Divided
(25)/(4) both the side

1 pounds of pumpkin
=
\0·88

User Wolter
by
5.5k points