109k views
0 votes
Joel wants to buy a new tablet computer from a store having a 20% off sale on all tablets. The tablet he wants has an original cost of $190. He also wants to make sure he has enough money to pay the 5% sales tax.

How much will Joel pay for the tablet? Show your work in your notebook. Remember to use $.

User Stand
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Joel will have to pay $ 159.60 for the tablet.

Explanation:

1. Information given to us to answer the question correctly:

Discount percentage of the tablets = 20%

Original cost of the tablet = $ 190

Sales tax = 5%

2. How much will Joel pay for the tablet? Show your work in your notebook. Remember to use $.

Let's find the discounted price and the sales tax for that price, this way:

Discounted price = Original price - Discount

Discounted price = 190 - (190 * 0.2)

Discounted price = 190 - 38 = 152

Sales tax of the discounted price = 152 * 0.05

Sales tax = 7.60

Joel will have to pay = Discounted price + Sales tax

Joel will have to pay = 152 + 7.60

Joel will have to pay = $ 159.60

User Mortware
by
7.2k points