40.8k views
5 votes
Traveling with the wind, a plane takes 2 1/2 hours to fly a distance of 1500 miles. The return trip of 1500 miles against the same wind speed, takes 3 hours. Find the speed of the plane with no wind and the speed of the wind.

User Poulad
by
6.9k points

1 Answer

1 vote

Answer: the speed of the plane with no wind is 500 miles per hour.

the speed of the wind is 100 miles per hour.

Explanation:

Let x represent the speed of the plane.

Let y represent the speed of the wind.

Traveling with the wind, a plane takes 2 1/2 = 2.5 hours to fly a distance of 1500 miles. The total speed would be x + y

Distance = speed × time

It means that

1500 = 2.5(x + y)

1500 = 2.5x + 2.5y - - - - - - - - - 1

The return trip of 1500 miles against the same wind speed, takes 3 hours. The total speed is x - y

It means that

1500 = 3(x - y)

1500 = 3x - 3y - - - - - - - - - - - - 2

Multiplying equation 1 by 3 and equation 2 by 2, it becomes

4500 = 7.5x + 7.5y

3000 = 7.5x - 7.5y

Adding both equations, it becomes

7500 = 15x

x = 7500 /15 = 500

Substituting x = 500 into equation 1, it becomes

1500 = 2.5 × 500 + 2.5y

1500 = 1250 + 2.5y

2.5y = 1500 - 1250 = 250

y = 250/2.5 = 100

User Matthews
by
7.5k points