Answer:
23.0760769 %
Step-by-step explanation:
= Mass of freight car = 15000 kg
= Mass of second car = 50000 kg
= Velocity of freight car = 2 m/s
= Velocity of second car = 0
v = Combined mass velocity
As the linear momentum of the system is conserved we have

The initial kinetic energy

Final kinetic energy

The percentage is given by

The change in percentage of initial kinetic energy is 23.0760769 %