16.3k views
0 votes
If the metabolic rate of eggs at 25oC is 0.3 ml O2/hr and their metabolic rate at 35oC is 0.6 ml O2/hr, what is the Q10

1 Answer

6 votes

Answer:

Q₁₀ = 2

Step-by-step explanation:

The Q₁₀ can be calculated by the following equation:


Q_(10) = (R_(2))/(R_(1))^{10^(\circ) C/(T_(2)-T_(1))}

where R: is the rate and T: is the temperature

With R₁=0.3 ml O₂/h, R₂=0.6 ml O₂/h, T₁=25 °C and T₂=35 °C, the Q₁₀ is:


Q_(10) = (0.6 ml O_(2)/h)/(0.3 ml O_(2)/h)^{10^(\circ) C/(35 -25)^(\circ) C} = 2

Therefore the Q₁₀ temperature coefficient of eggs is 2.

I hope it helps you!

User Alexander Terekhov
by
7.2k points