54.0k views
3 votes
An electron is moving in the presence of an electric field of 400 N/C. What force does the electron experience?

User Richard J
by
7.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

Given

Electric Field strength
E=400\ N/C

charge of electron
q=1.6* 10^(-19)\ C

Force on the charge particle is given by


F=qE


F=1.6* 10^(-19)* 400


F=640* 10^(-19)\ N

but this force will be acting in the direction opposite to the direction of Electric field because electron is negatively charged

User Evanescence
by
7.6k points