235k views
4 votes
An Apple costs the same as 2 oranges. Together, an orange and a banana cost 10 cent more than an Apple. Two oranges cost 15 cent more than a banana. What is the cost for one of each fruit

1 Answer

5 votes

The cost of 1 apple is 50 cents and cost of 1 banana is 35 cents and cost of 1 orange is 25 cents

Solution:

Let "a" be the cost of 1 apple

Let "b" be the cost of 1 banana

Let "r" be the cost of 1 orange

Given that Apple costs the same as 2 oranges

cost of 1 apple = 2 (cost of 1 orange)

a = 2r -------- eqn 1

Together, an orange and a banana cost 10 cents more than an apple

cost of 1 orange + cost of 1 banana = 10 + cost of 1 apple

r + b = 10 + a --------- eqn 2

Two oranges cost 15 cents more that a banana

cost of 2 orange = 15 + cost of 1 banana

2r = 15 + b ----- eqn 3

Let us solve eqn 1, eqn 2 and eqn 3

From eqn 1 and eqn 3, substitute eqn 1 in eqn 3

a = b + 15 --- eqn 4

Substitute eqn 4 in eqn 2

r + b = 10 + b + 15

r = 10 + 15

r = 25

Substitute r = 25 in eqn 3

2(25) = 15 + b

50 - 15 = b

b = 35

Substitute b = 35 in eqn 4

a = 35 + 15

a = 50

Thus cost of one apple is 50 cents and cost of 1 banana is 35 cents and cost of 1 orange is 25 cents

User Der Kommissar
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories