142k views
1 vote
An Apple costs the same as 2 oranges. Together, an orange and a banana cost 10 cent more than an Apple. Two oranges cost 15 cent more than a banana. What is the cost for one of each fruit

1 Answer

2 votes

Answer:

Explanation:

Here we have oranges, bananas and apples. Represent their counts by g, b and a.

Then a = 2g; also g + b = a + 10; and finally 2g = b + 15

Substitute 2g for a in g + b = a + 10. Then g + b = 2g + 10, which simplifies to:

b = g + 10

Substituting g + 10 for b in 2g = b + 15, we get:

2g = g + 10 + 15, or g = 25. An orange costs 25 cents.

Subbing 25 cents for g in 2g = b + 15 results in b = 35 cents. A banana costs 35 cents.

Since an apple costs the same as two oranges, a = 2(25 cents) = 50 cents.

An apple costs 50 cents.

User Nkukday
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories