Answer:
n = 26.5 ft
Step-by-step explanation:
given,
diameter = 1 ft
resistance, R = 0.05 μΩ/ft
Voltage, V = 115 V
Power, P = 10¹⁰ W
Length = ?
Power through the cable
P = I² R
P = (V/R)^2 x R



R = 1.325 x 10⁻⁶ Ω
Length of cable in foots,


n = 26.5 ft
Length of the cable is equal to n = 26.5 ft