177k views
0 votes
A machine gun fires 21.4 g bullets at a speed of 1160 m/s. The gun fires 215 bullets/min. What is the average force the shooter must exert to keep the gun from moving

1 Answer

1 vote

Answer:

The average force exerted is 88.9 N.

Step-by-step explanation:

Given that,

Mass of bullets =21.4 g

Speed = 1160 m/s

Number of bullet per min = 215

We need to calculate the average force

Using formula of force


F=v* rate\ of\ mass

Where, v = speed

Put the value into the formula


F=1160*(21.4*215)/(1000*60)


F=88.9\ N

Hence, The average force exerted is 88.9 N.

User Qezt
by
7.3k points