134k views
4 votes
Can I have some help please?

Can I have some help please?-example-1
User Khattab
by
5.0k points

2 Answers

4 votes

$15 for 3 sandwich is cheaper because each cost less

User Brendon Cheung
by
4.6k points
3 votes

Answer:

3 sandwiches for $15.00 is the better value

Explanation:

3 sandwiches for $15.00

3s = $15.00

Divide by 3 on both sides

s = $5.00

This means that you are getting each sandwich for $5.00

_________________________________________________

4 sandwiches for $21.00

4s = $21.00

Divide by 4 on both sides

s = $5.25

This means that you are getting each sandwich for $5.25

__________________________________________________

$5.00 < $5.25

3 sandwiches for $15.00 is a better deal because you pay $0.25 less per sandwich.

Hope this helps :)

User Yehan
by
4.9k points