George's speed per second is 76.92 m/s
George's velocity in meters per second was 38.46 m/s (North)
Step-by-step explanation:
When dividing the total distance covered by object by time, we get the value for average speed.

Given:
t = 13 seconds
Calculate the distance without consideration of motion’s direction. So, the distance walks 750 m north first, and then turn around walks 250 m south, so the total distance covered is
d = 750 + 250 = 1000 meters
To find the rate per second, simply divide the distance by the time.

In given case, the students walks 750 m north first, and then turn around walk 250 m south. The displacement is the distance in a straight line between the initial and final position: therefore, in this case, the displacement is
d = 750 (north) - 250 (south) = 500 m (north)
The time taken is t = 13 s
So, the average velocity is
(North)
And the direction is north (the same as the displacement).