2.9k views
0 votes
Larger is 32 ounces and sells for 2.99 and smaller is 18 ounce and sells for 1.59

What is the better buy

1 Answer

1 vote

Divide price by size of each and compare the u it price:


2.99/32 = 0.0934 per ounce


1.59/18 = 0.0883 per ounce


The 18 ounce do $1.59 has a lower cost per ounce so is the better buy

User Andrew Scott Evans
by
6.6k points