41.1k views
9 votes
Stacy is going to the state chili cook-off with her friends but can only stay for 3 hours. The event offers two different pricing structures. Stacy can purchase an all day pass with unlimited food samples for $15.00 or she can pay an admission fee of $3.00 and pay $3.00 for each bowl of chili. If she is planning on having 3 bowls of chili, which deal should she take?

1 Answer

5 votes

Answer:

She should take the deal of $3 admission, and 3$ per bowl of chili.

Step-by-step explanation: If she plans to have 3 bowls of chili, for 3$ each, that is 9$.

Add the admission fee of 3$ and you get 12$, which is 3$ cheaper than the other deal.

User Paresh Thummar
by
7.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories