Answer:
option (a)
Explanation:
Length of long dimension = 11400 km
It means it is the length of major axis.
So, the length of semi major axis = 11400 / 2 = 5700 km
Thus, the length of semi major axis is 5700 km.
7.8m questions
10.5m answers