199k views
0 votes
A 3-yard roll of aluminum foil costs $5.58. What is the price per foot?​

User Troels
by
7.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

per one foot of aluminum foil it costs .62 cents

Explanation:

there are 3 ft in a yard

so 3 x 3 is 9 which is the total amount of feat

then divide 5.58 by 9

5.58 /9 = .62

this means that per one foot of aluminum foil it costs .62 cents

User Shaunette
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories