64.2k views
3 votes
SAE 30 oil at 60 !F flows through a 2-in.-diameter pipe with a mean velocity of 5 ft/s. Determine the value of the Reynolds number (see Example 1.4).

User HardLuck
by
7.4k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Re=185.39

Step-by-step explanation:

Given that

d= 2 in

We know that

1 in = 0.0254 m

d = 0.0508 m

Velocity V= 5 ft/s

1 ft/s = 0.3048 m/s

V = 1.524 m/s

Lets take Density for oil ,ρ = 910 kg/m³

Dynamic viscosity ,μ = 0.38 Pa.s

We know that Reynolds number given as


Re=(\rho V d)/(\mu)


Re=(910* 1.524* 0.0508)/(0.38)

Re=185.39

Therefore Reynolds number will be 185.39.

User Jonsb
by
7.5k points