162k views
3 votes
How many grams are in 1 mole of Pb3(PO4)4?

User Raygan
by
6.0k points

2 Answers

7 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

Molar mass of Pb3(PO4)4 is 380+621.6 =1001.6 g/mole

Molar comcentration = Reacting mass / Molar Mass

1 = Mr/1001.6

Mr = 1001.6g

User Jason Farnsworth
by
6.6k points
2 votes

Answer:

In 1 mol of Pb₃(PO₄)₄ occupies 1001.48 grams

Step-by-step explanation:

This compound is the lead (IV) phosphate.

Grams that occupy 1 mole, means the molar mass of the compound

Pb = 207.2 .3 = 621.6 g/m

P = 30.97 .4 = 123.88 g/m

O = (16 . 4) . 4 = 256 g/m

621.6 g/m + 123.88 g/m + 256 g/m = 1001.48 g/m

User Bajaj
by
7.7k points