menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Determine the stopping distance for a car traveling at 10 m/s for an acceleration of -4 m/s2 .
asked
Sep 13, 2023
201k
views
8
votes
Determine the stopping distance for a car traveling at 10 m/s for an acceleration of -4 m/s2 .
Physics
college
Nils Weinander
asked
by
Nils Weinander
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Initial velocity=u=10m/s
Final velocity=v=0m/s
Acceleration=a=-4m/s^2
Distance be s
Apply third equation of kinematics
BubbaT
answered
Sep 19, 2023
by
BubbaT
6.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.4m
answers
Other Questions
Physical properties of minerals graphic organizer
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
What type of rock is the Haystack rock (igneous, Metamorphic, or Sedimentary)
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
What is the minimum resistance which can be made using five resistors each of 1/5
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org