Answer:
$740
Explanation:
you invested $500 and you have a quarterly compound interest of 2%
2% of $500 is $10 .
so that means $10 is added every 4months .in a year you will have an interest of 3x$10= $30( we have three quarters in a year )
in eight years you interest will be 8×$30= $240
so your total balance is $500 + $240
=$740