92.4k views
2 votes
Simpson makes one 144 Km trip in his car with an average velocity of 48.0 Km/h to the east, how much time in hours would he save if he were to increase his velocity to 56.0 Km/hr?

1 Answer

3 votes

Answer:

25.8 minutes

Step-by-step explanation:

The time it takes for the journey if the current velocity is maintained:

T=144/48= 3 hours.

The time it takes for the journey if he increases his velocity to 56 km/hour:

144-56 = approx. 2.57 hours.

Time saved =.43*60=25.8 minutes

User AkshitBhatia
by
7.4k points