Answer:
1.47kW
Step-by-step explanation:
F = 300N, s = 50m, v = 5.9m/s
P = W/t
= (F× )/t
= F × v
= 300 × 5.9
= 1470Watt
= 1.47kW
Answer:1770 watts
Power=force×velocity
Power=300×5.9
Power=1770watts
7.8m questions
10.4m answers