Answer:
The mass of water is

Step-by-step explanation:
Given that,
Area of town = 29 km²
Time = 30 min
Height = 2.4 inch
Mass = 103 kg
We know that,
1 m = 39.37 inch
So,


We need to calculate the volume
Using formula of volume

Put the value into the formula


We need to calculate the mass of water
Using formula of density

Put the value into the formula



Hence, The mass of water is
