menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
The 16-ounce box costs $1.12. The 24-ounce box costs $1.32. The smaller box costs how much more per ounce than the larger box?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
The 16-ounce box costs $1.12. The 24-ounce box costs $1.32. The smaller box costs how much more per ounce than the larger box?
asked
Dec 7, 2023
152k
views
2
votes
The 16-ounce box costs $1.12. The 24-ounce box costs $1.32. The smaller box costs how much more per ounce
than the larger box?
Mathematics
high-school
JGallardo
asked
by
JGallardo
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
9
votes
3.90 dollars more per ounce
Faruk Sahin
answered
Dec 13, 2023
by
Faruk Sahin
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org