Answer:
v = 418.31 m/s
Step-by-step explanation:
given,
Radius of earth = 6400 Km
latitude at Miami, Florida = 26°
first we have to find the radius of the rotation at that latitude.
radius = 6400 x 1000 x cos 26°
circumference will be equal to = 2 π r
cos θ is used because at equator angle is zero radius is maximum and cos θ is maximum at 0°
calculation of time to
time = 24 hr
t = 24 x 60 x 60 = 86400 s


v = 418.31 m/s
speed of a physics student in Miami, Florida is equal to v = 418.31 m/s