203k views
4 votes
The gas-phase decomposition of CH3CHO (g) occurs according to the equation

CH3CHO (g) ----> CH4 (g) +CO (g) and is second order. The value of the rate constant is 0.105 M-1 x s-1 at 490 degrees Celcius. If the concentration of CH3CHO (g) is 0.012 M initially, what will be its concentration 5.0 minutes later.

User Eran Medan
by
6.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Concentration of CH3CHO 5.0 minutes later is


[A] =8.71* 10^(-3)M or 0.00871 M

Step-by-step explanation:

The concentration for second order reaction can be calculated using the formula:


(1)/([A])=(1)/([A_(0)])+kt

Here , [A] = Concentration of substance at time t

t = time


[A_(0)] = Initial concentration

k = rate constant

According to question :

[A] = Concentration of CH3CHO at time 5.0s = ?


[A_(0)] = 0.012 M

t = 5.0 min

Convert it into second (because rate constant units are in second)

1 min = 60 s

t = 5 x 60 = 300 s

k = 0.105 M-1 s-1

Insert these value into,


(1)/([A])=(1)/([A_(0)])+kt


(1)/([A])=(1)/(0.012)+ 0.105* 300


(1)/([A])=83.33+ 31.5


(1)/([A])=83.33+ 31.5


(1)/([A])=114.83


[A] =(1)/(114.83)


[A] =8.71* 10^(-3)M

Hence ,concentration of CH3CHO 5.0 minutes later is


[A] =8.71* 10^(-3)M or 0.00871 M

The gas-phase decomposition of CH3CHO (g) occurs according to the equation CH3CHO-example-1
User Bram Gerritsen
by
6.6k points