Answer
given,
constant net force = 75 N
distance = 0.60 m
mass = 0.20 Kg
a) by work energy theorem work done is equal to change in kinetic energy.
initial speed = 0 m/s




b) We know.


v² = 450
v = 21.21 m/s
the final speed of the object is equal to v = 21.21 m/s