13.3k views
1 vote
Apples at the farmers’ market cost $2.50 for 5 apples or $0.70 for 1 apple.

Which is the better buy if you want 5 apples? Explain.

2 Answers

2 votes

Answer:

$2.50 for 5 apples is the better buy.

Explanation:

first, we have to find out how much it costs to buy 1 apple.

option one: ($2.50 ÷ 5) is $0.50 per apple. option two: $0.70 per apple.

now, we have to find out how much it costs to buy 5 apples with the second option. ($0.70 · 5) is $3.50 for five apples.

compare the prices:

option one: $2.50

option two: $3.50

option one is the better buy.

User Eric Tjitra
by
4.9k points
3 votes
2.50$ is the better deal. If you times 0.70$ to 5 it is 3.5$ which is more expensive
User Mjkaufer
by
5.4k points