Answer:
$2.50 for 5 apples is the better buy.
Explanation:
first, we have to find out how much it costs to buy 1 apple.
option one: ($2.50 ÷ 5) is $0.50 per apple. option two: $0.70 per apple.
now, we have to find out how much it costs to buy 5 apples with the second option. ($0.70 · 5) is $3.50 for five apples.
compare the prices:
option one: $2.50
option two: $3.50
option one is the better buy.