38.8k views
0 votes
Olive has raised $3,428 to buy tooth paste to place in care packages. Each tube costs $2. About how many tubes of toothpaste can she buy? Choose the best estimate

User Xaruth
by
8.7k points

2 Answers

5 votes

Answer:

Explanation:

If 1 tooth paste cost $2

Having $3428 he can buy 3427/2 toothpaste

The number of toothpaste he can buy is = 3428/2 = 1716

User AndyWilson
by
8.5k points
2 votes

Answer:

Explanation:

3428/2 = 1714 tubes ....this is the actual answer

my estimate would have been : 3400/2 = 1700

because I rounded 3428 to the nearest hundreds

User Darren Weber
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories