38.8k views
0 votes
Olive has raised $3,428 to buy tooth paste to place in care packages. Each tube costs $2. About how many tubes of toothpaste can she buy? Choose the best estimate

User Xaruth
by
5.6k points

2 Answers

5 votes

Answer:

Explanation:

If 1 tooth paste cost $2

Having $3428 he can buy 3427/2 toothpaste

The number of toothpaste he can buy is = 3428/2 = 1716

User AndyWilson
by
5.2k points
2 votes

Answer:

Explanation:

3428/2 = 1714 tubes ....this is the actual answer

my estimate would have been : 3400/2 = 1700

because I rounded 3428 to the nearest hundreds

User Darren Weber
by
5.1k points