26.2k views
2 votes
A company’s accounting records reflect the following inventories. During the year, the company purchased $1,450,000 of raw materials, incurred direct labor costs of $250,000, and incurred manufacturing overhead totaling $160,000. How much is total manufacturing costs incurred during the year for the company?

User Teemo
by
6.6k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$1,860,000

Step-by-step explanation:

Given that,

Raw material purchased = $1,450,000

Direct labor costs = $250,000

Manufacturing overhead totaling = $160,000

Total manufacturing costs incurred during the year for the company:

= Raw material purchased + Direct labor costs + Total manufacturing overhead

= $1,450,000 + $250,000 + $160,000

= $1,860,000

User Ashish Charan
by
6.4k points