57.2k views
3 votes
Objects with masses of 120 kg and a 420 kg are separated by 0.380 m. (a) Find the net gravitational force exerted by these objects on a 69.0 kg object placed midway between them.

User Alican
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:


F_(net) = 6.879* 10^(- 7)\ N

Solution:

As per the question:

Mass of first object, m = 120 kg

Mass of second object, m' = 420 kg

Mass of the third object, M = 69.0 kg

Distance between the m and m', d = 0.380 m

Now,

To calculate the gravitational force on the object of mass, M placed mid-way due to mass, m:


F = \frac{GMm}{\frac({d}{2}^(2))}


F = \frac{6.67* 10^(-11)* 120* 0.69}{\frac({0.380}{2}^(2))} = 1.529* 10^(- 7)\ N

To calculate the gravitational force on the object of mass, M placed mid-way due to mass, m':


F = \frac{GMm}{\frac({d}{2}^(2))}


F' = \frac{6.67* 10^(-11)* 420* 0.69}{\frac({0.380}{2}^(2))} = 5.35* 10^(- 7)\ N

To calculate the gravitational force on the object of mass, M placed mid-way due to mass, m and m':


F_(net) = F + F'


F_(net) = 1.529* 10^(- 7) + 5.35* 10^(- 7) = 6.879* 10^(- 7)\ N

User Shimanski Artem
by
6.4k points