92.0k views
2 votes
What is the unit rate price if 6 pounds of fruit cost $9.24?

User Zevero
by
4.5k points

1 Answer

7 votes

Answer: the unit rate is $1.54

Explanation:

$9.24 divided by 6 pounds = $1.54 per pound

User Christian Weiss
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.