179k views
4 votes
A hot metal bolt of mass 0.06 kg and specific heat capacity 899 J/kg°C is dropped into a calorimeter containing 0.16 kg water at 20°C. The bolt and water reach a final temperature of 25°C.

What is the initial temperature of the bolt?

User Havald
by
6.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

Given

mass of hot metal
m_1=0.06\ kg

specific heat
c=889\ J/kg-^(\circ)C

mass of water
m_2=0.16\ kg

Temperature pf water
T_2=20^(\circ)C

Final Temperature
T=25^(\circ)C

let
T_1 be the temperature of hot metal ball

Heat lost by heat metal bolt is gained by water in calorimeter

Heat lost by hot metal bolt
Q_1=m* c* \Delta T


Q_1=0.06* 889* (T-25)

Heat gained by water
Q_2=m_2* c_w* \Delta T


Q_2=0.16* 4184* (25-20)


Q_1=Q_2


0.06* 889* (T-25)=0.16* 4184* (25-20)


T_1=25+62.75


T_1=87.75^(\circ)C

User Olter
by
6.6k points